/ БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ В ПОЛЬЩІ: Зміни в законодавстві та нові можливості-2020

БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ В ПОЛЬЩІ: Зміни в законодавстві та нові можливості-2020


У новому 2020 році набирає чинності новий Закон Польщі «Право про вищу освіту та науку»,  прийнятий 20 липня 2018 року.  Prawo o szkolnictwie wyszczym i nauce (активне посилання)

Дія цього закону спричинить багато змін у польській вищій освіті – від структурної реорганізації навчальних закладів, так би мовити справ внутрішніх, до зовнішніх – а саме буде розширено перелік іноземців, які можуть навчатися у Польщі безкоштовно і претендувати на соціальну стипендію.

Поки закон не набрав чинності, представники університетів не беруться його коментувати офіційно, адже практичне застосування законодавства часом виливається в недієздатність певних його положень, або їх дія після виходу з теоретичної площини не виправдовує їх практичної мети.

Спробуємо взяти на себе сміливість вникнути у положення, які стосуються саме нових можливостей для українців.


Безкоштовне навчання для іноземців у Польщі, нові можливості регламентовані  новим законом.

Отже,  нас найбільше цікавть Розділ ІХ, Стаття 324, де регламентоано в яких саме випадках іноземець може бути звільнений від оплат за навчання.

Бачимо тут вже давно знайомий усім перелік – статус біженця, ПМП, Карта Поляка, дружина/чоловік громадянина Польщі….

І серед цього переліку бачимо пункт 5,   що містить нову для нас інформацію і який цитуємо дослівно : «cudzoziemcaposiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, o którym mowa w art. 11a ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 931), co najmniej na poziomie biegłości językowej C1»,

що в перекладі означає:

“іноземець, що має сертифікат володіння польською мовою, про який мова йде в ст.11а, розділу 2 Закону про польску мову від 7 жовтня 199 року (з доповненнями від 2018 р)  на рівні мінімум С1”.

Отже, кожен іноземенць, що матиме державний сертифікат володіння польскою мовою на рівні С1 може претеднувати на безкоштовну освіту у державних вишах в Польщі!

Аналізуємо далі!


Мовні рівні, що таке С1

Існують загальноєвропейські рекомендації щодо мовної освіти (активне посилання), що доступно подані у таблиці, з якої виникає, що рівень С1 – це практично вільне володіння мовою максимально наближене до рівня носія мови.  Як стверджують фахівці, такого рівня в польській мові можна досягти після 3 років підготови, в тому числі мінімум один рік має пройти в мовному середовищі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Хто може реально претендувати на такий рівень польської мови і на безкоштовну освіту в Польщі тепер?

 • однозначно той, хто мінумум 3 роки вивчає мову та виїздить на ефективні мовні практики
 • випускники бакалавратів польських ВНЗ
 • випускники польських ліцеїв та технікумів

Яким чином скласти іспит на сертифікат і де це можна зробити?

Такий сертифікат може надати винятково державна екзамнаційна комісія після іспиту, що організовується у наділеним спеціальним правом підрозділах.

Інформація про Сертифікат тут http://certyfikatpolski.pl/

Перелік підрозділів тут http://certyfikatpolski.pl/wp-content/uploads/2018/03/Lista_podmiotow_1.pdf


Цікавинки Закону про польську мову

Але, повернемося до закону про Закону про польску мову від 7 жовтні 1999 року (з доповненнями від 2018 р.. Повний текст закону можна почитати тут  Ustawa o języku polskim (активне посилання)

Розділ 2а, стаття 11а, пункт 4 – дослівно:

«Osoba, o której mowa w ust. 1, będąca absolwentem szkoły wyższej, która ukończyła studia w języku polskim, albo szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły ponadpodstawowej, która posiada świadectwo dojrzałości, działających w systemie edukacji Rzeczypospolitej Polskiej, po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty za wydanie certyfikatu otrzymuje certyfikat bez konieczności zdawania egzaminu»

що в перекладі означає:

«Особа, про яку йдеться в розділі 1, що є випускникм польського вищого навчального закладу і навчалася польскою мовою, або випускником польскою старшої школи та має атестат зрілості від системи освіти Речі Посполитої, може подати заяву на сертифікат та внести оплату за отримання сертифікату без необхідності складання іспиту»

Отже, згідно цього положення випускники польских ВНЗ, шкіл та технікумів можуть автоматично отримати сертифікат, звісно, після внесення всіх оплат! Чудова можливість!


Яка вартість сертифкаційного іспиту?

Варість іспиту рвня С1, згідно оційного сертифікаційного сайту – 180 євро, оплата при отриманні сертифікату – 20 євро


Вступ на безкоштовну форму навчання для власників С1

Важливо усвідомити, що наявність сертифікату дає право на безкоштовну освіту, але не гарантує ваш вступ. Потрібно буде пройти конкурсний відбір.

Докладні процедури вступу будуть відомі в лютому, після розпоряджень Ректоратів кожного окремого ВНЗ, також процедури ці можуть різнитися за вимогами та концепцією. В більшості приймальних комісіях передбачають, що такі процедури будуть схожими з процедурами вступу абтурієнтів з Картою Поляка.

Спробували розібратися в теорії, тепер очікуємо практичного втіленням, ректорських розпоряджень та роз’яснення  і першого реального досвіду.


Такі позитивні зміни не можуть не тішити, адже тепер моживості для абітурієнтів, що не є громадянами ЄС, значно ширші. Одна думка про те, що тепер здібна молодь може безкоштовно навчатися у топових ВНЗ Польщі, мотивує і стимулює!

                                                       Перефразовуючи Луї Армстронга 🙂 –

Закон Польщі «Право про вищу освіту та науку» прийнятий 20 липня 2018 року, Розділ ІХ, Стаття 324, п. 5 – один маленький пункт законодавця, що дарує великі можливості для студенства!

 

 

БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ В ПОЛЬЩІ – НОВІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ІНОЗЕМЦІВ ТА

РЕВОЛЮЦІЙНІ ЗМІНИ В ПОЛЬСЬКОМУ ОСВІТНЬОМУ ЗАКОНОДАВСТВІ

 • Інформація
 • Бакалавр
 • Магістр
 • Безкоштовно
 • English
 • Інженер
 • Deutch
 • Спеціальності
 • Вступна кампанія
 • Дозвілля
 • Фото и видео