/ Клементинум – бібліотека Карлового університету в Празі

Клементинум – бібліотека Карлового університету в Празі

Klementinum, Mariánské náměstí, 5


Навчання в Чехії та родзинки #STUDIXTOUR: Карлів Університет – неймовірна бібліотека Клементинум!

Європейська освіта та Орден Єзуїтів

На жаль, цього року освітні тури до європейських ЗВО неможливі, що неабияк засмучує наших Клієнтів та наш колектив. Але якщо не можна поїхати та подивитися, можна почитати про цікавинки, переглянути відео та відвідати віртуальні тури. Таким чином сформувати своє уявлення, а з питаннями, що виникають – звертатися до менеджерів Стадікс!

Про одне неймовірне місце ми вам зараз розкажемо і навіть покажемо трішки відео!

бібліотека КлементинумЯкщо Вам хочеться відчути дух Середньовіччя у максимальному дозуванні – обирайте Прагу, адже це місто може вразити найвибагливішого туриста. Сюди хочеться повертатися знову та знову, щоразу Прага зустріне по новому, відкриється з іншими емоціями, покаже нові таємниці.

Що цікавить пересічного туриста? Це екскурсії, музейний фонд, чек-ін в інста та традиційне фото на Карловому мості. Є ще новітня генерація мандрівників – це гастротуристи, з забаганками яких легко справляться празькі ресторани.

А от ми в межах нашого  #Studixtour привозимо в Чехію абсолютно нестандартну категорію туристів та готуємо нетипові маршрути – університети, гуртожитки, бібліотеки.

Клементинум – єзуїтський Храм Мудрості

Коли ми в Празі, неодмінно відвідуємо Клементинум….

Великий комплекс освітніх споруд, що розташований на території в 2 га, збудовано у стилі бароко.

КлементинумІсторія комплексу, як і все в давнину, почалася з храму – на початку ХІ тут була каплиця Святого Клемента, на честь якого потім й назвали цей комплекс. З часом навколо каплиці збудували великий монастир домініканів, а от з XVI ст. тут вже стали хазяйнувати єзуїти. Впливовий та заможний орден перетворив Клементинум у справжній центр соціального життя, тут було засновано театр, школу, типографію, сюди переїхала бібліотека Карлового Універстету, і сам університет теж перейшов в управління Єзуїтського ордену. Усі споруди комплексу перетворилися на справжні храми науки. Тоді це був третій за величиною у світі Єзуїтський  колегіум, який провадив освітницьку роботу активно та дуже імперативно.  Діяльність монахів-єзуїтів в освіті в середні віки – це окрема сторінка історії ордену та Європи вцілому, відомі інквізитори не лише карали, а й навчали, при чому чітко контролювали кількість знань, яка була скерована тому чи іншому учню чи студенту. Одним словом, визначали, кому і скільки належить знати.

Цікавим також є факт, що до Праги ці хлопці у рясах прибули лише з однією книжкою…

З тих часів Карловому університету залишилися у спадок:

 • Зеркальна капела (1724 року будови)
 • Математичний музей (1724 року будови)
 • Астрономічна обсерваторія (1722 року будови)
 • Університетська бібліотека (1724 року будови)
 • Метереологічна станція (1751 року будови). Це був перший такий об’єкт у Європі, з тих часів тут щодня вимірювали та задокументовували температуру та погодні умови. Також, саме тут було відкрито закони руху небесних світил Кеплера.

Історичні легенди стверджують, що один єзуїт спалив на багатті понад 30 тисяч примірників, які орден визнав єретичними. А коли єзуїтів у ХVIII ст. вигнали з Праги, вони закопали на території комплексу неймовірні багатства, які досі не знайшли.

Клементинум – бібліотека Карлового університету

Клементинум в ПразіСьогодні Клементинум – національна Празька бібліотека Карлового університету, одна з найвідоміших у світі,  а також входить у десять найгарніших світових бібліотек. Останні реставраційні роботи та мінімальна реконструкція відбувалися тут в 1924-1931 роках. У 2005 році бібліотека отримала нагороду Юнеско за активну діяльність у програмі «Пам’ять світу».

Бібліотека вражає своєю красою! Це не лише історична, культурна та освітня локація – це неймовірно популярний туристичний об’єкт, такий маст-хев відвідання у Празі не лише в освітньому турі.

Насправді, тут нічого не змінилося з 1722 року, уся краса у стилі бароко дійшла до нас. Стелю та стіни прикрашають розкішні фрески відомих майстрів, у сюжетах яких оспівується Освіта та Наука, а купол симвозізує Храм Мудрості. Де-не-де можна побачити портрети відомих діячів Єзуїтського ордену. В центрі залу розміщені дерев’яні глобуси, це підкреслює безсумнівне планетарне значення Клементинум. В холі бібілотеки можна познайомитися з копією рідкісного видання Вишеградського кодексу короля Вратислава. Це пергаментні листки з рукописним текстом розміром 32х41 см, всього 108 сторінок. Тут фрагменти Старого Завіту, епізоди життя Христового, унікальні зображення євангелістів та святого Вацлава.

Клементинум - бібліотека Карлового університетуЦе повноцінна діюча бібліотека, що налічує 60 тисяч читачів, і це не лише студенти Карлового університету, адже вона відкрита для всіх.

Від каталогу книжкового фонду бібліотеки зупиняється подих! Протягом всього часу існування цього Храму Мудрості тут переклали та впорядкували неймовірну кільксть раритетів. Вже 20 років йдуть роботи з оцифрування книжкового фонду.

Загальний фонд налічує 7 мільйонів примірників, половина з яких має неабияку цінність та зберігається в історичному залі.

Певний час в Клементинум зберігалися загадкові рукописи датовані першою половиною XV століття написані невідовим автором невідомою мовою. Спроби розшифрувати тексти та встановити автора були марними, сьогодні ці загадкові рукописи зберігаються в Єльському університеті.

Як відвідати Клеменинум? Ознайомчі поїздки до ЗВО Чехії

Щороку ми організовуємо такі ознайомчі поїздки до різних країн та з великим задоволенням відвідуємо чеські університети та цікаві місця. На жаль, цей рік з пандемічних причин став винятком. Маємо надію, що вже цієї весни ми знову зможемо осідлати автокар з великою групою старшколасників та вирушити до Чехії, Словаччини, Польщі.

Якщо ж Вам вдасться потрапити до Праги і бібліотека Карлового університету Вас зацікавила – розклад роботи та вартість квитків вказані на офіційному сайті, посилання вгорі статті.

Неймовірні враження гарантуємо 🙂

 

 • Інформація
 • Бакалавр
 • Магістр
 • Безкоштовно
 • English
 • Інженер
 • Deutch
 • Спеціальності
 • Вступна кампанія
 • Дозвілля
 • Фото и видео