/ Вроцлавський університет – Фонтан з Фехтувальником / Fontanna z Szermierzem

Вроцлавський університет – Фонтан з Фехтувальником / Fontanna z Szermierzem


Щороку, ми відвідуємо Вроцлавський університет в програмі нашого #Studixtour і щоразу представники ВНЗ призначають нам зустріч біля Фехтувальника. Ще б пак, адже цей фонтан, на чолі якого стоїть статуя оголеного мужчини зі шпагою, – одне з найпопулярніших місць зустрічей у Вроцлаві та символічне місце для вроцлавського студентства.

#Історія свідчить, що цей витвір мистецтва у стилі модерн належить професору Берлінської академії мистецтв на ім’я Hugo Lederer (1871-1940) і від листопада 1904 року оголений, але озброєний фехтувальний прикрашає Університетську площу та охороняє вхід до головного корпусу Вроцлавського університету – Цісарську Браму.  Свого часу Ледерер навчався у Вроцлаві (тоді Бреслау) у знаного скульптора  Хрістіана Багнерса.

#Легенда говорить, що не все так просто та сухо-історично…  Подейкують, що ця статуя для пана професора Ледерера мала автобіографічний характер. Наприкінці ХІХ століття юний Хуго приїхав у Вроцлав навчатися, познайомився з іншими запальними студентами, компанія разом весело проводила час у таверні, де майбутнього професора щедро почастували алкоголем. Потім були карти… Майбутній видатний митець програв всі гроші та весь вишуканий одяг, включаючи штани, але його дворянський статус та шляхетне виховання не дозволило йому поставити на карту шпагу – символ соціального статусу та чоловічого гонору.

Фонтан вистояв під час двох світових воєн та якось дає собі раду з теперішніми весельчаками. Запальні студенти та любителі алкоголю й досі не байдужі до Фехтувальника, його останнє багатство – шпага, часто стає предметом відчайдушних студентських парі, а поліція Вроцлава періодично ловить бажаючих викрасти цей непорушний символ дворянського стану.  Гучні кримінальні справи за хуліганство зі скульптурою мали місце у 2003 році – тоді статую перекрутили на 180 градусів, так би мовити, голим заднім місцем до Цісарської Брами, та влітку 2013 року – зухвалий нетверезий іноземець заліз у фонтан і  вибив шпагу з руки голого шляхтича, добряче її пошкодивши. Камери спостереження постійно фіксують прояви некультурного поводження з фонтаном.

А от доброзичливі студенти дбають про Фехтувальника – в холодну пору року його часто одягають в шапочку, чи навіть накидають на плечі кофтину. На період карантину Szermierzа забезпечили маскою 🙂

                            

Підніжжя статуї – фонтан з мрамору, а саме людські обличчя, з уст яких тече вода. Студенти говорять, що ці голови символізують професорів Вроцлавського університету, а вода з їх уст – символізує безперервний потік мудрості та знань, які вони виливають на студентів. Підтримують фонтан дві сидячі оголені жіночі фігури (можливо, тоді, на картярській студентській вечірці без дівчат не обійшлося 🙂 )

                   

 

Поза Фехтувальника на мові митців називається контрапостом – вага зосереджена на одній нозі, матеріал виконання – бронза, одна рука на бедрі, а долоні другої – міцно тримають шпагу золотистого відтінку.  Атмосфера біля Шермера – непересічна, тому побачення тут особливі. Зображення фонтану є офіційною емблемою видавництва Вроцлавського університету. Також  в Європі існують копії фонтану, а його мініатюри є популярним сувеніром.

Візитна карточка Вроцлава та Вроцлавського університету сьогодні, а колись гер Ледерер, зайняв лише 2 місце на міському конкурсі, але бургомістр Вроцлава вирішили фінансувати саме цю роботу. Галасу та критики тоді було багато. Писали, що німецький митець, відомий своїми легковажними витівкам в юності, хоче культивувати такий от образ голого несерйозного юнака перед храмом науки.

Але й були такі, що побачили у Фехтувальнику глибоке повчання для молоді – азарт та алкоголь згубні для студента, навіть для родовитого власника шпаги!

Статуя демонструє ідеальні атлетичні форми чоловічого тіла, на обличчі впевненість та  спартанській спокій – жодного розкаяння чи жалю. Може, Хуго- фехтувальник тоді таки дав бій?

До зустрічі біля Фехтувальника! Do spotkania koło Szermierza!

 • Інформація
 • Бакалавр
 • Магістр
 • Безкоштовно
 • English
 • Інженер
 • Deutch
 • Спеціальності
 • Вступна кампанія
 • Дозвілля
 • Фото и видео