Вражаюча історія створення Ягеллонського університету
Uniwersitet Jagiełoński Collegium Novum
ul. Gołębia 24, pok. 19, 31-007 Kraków
Державний Ягеллонський університет — один з найдревнійших навчальних закладів Європи, безперечно, заслуговує особливої уваги. Цей університет є предметом гордості і великим досягненням польської освіти, постійний переможець усіх польських рейтингів, Топ-10 рейтингів ВНЗ Східної та центральної Європи. Вражає список «зіркових» вихованців, серед яких особистості, що змінили розвиток світової історії та науки, а минулого року було канонізованого без перебільшення Великого студента Ягеллону — Кароля Войтилу, що є вже восьмим Святим, чиє ім’я пов’язано з Ягеллонським університетом. Правда, вражаючий рівень?
«Mikołaj Kopernik zapisał się na UJ 523 lata temu — a Ty?» – Микола Копернік записався до ЯУ 523 роки тому – а ти? – такими словами вітає нас реєстраційна система для Кандидатів на навчання Ягеллонського університету.
Сама думка, що тебе прирівнюють з великим вченим світового рівня, м’яко кажучи, хвилює та тонізує. Те, що університет вірить у «своїх» буквально з першого кроку безумовно є чудовим психологічним поштовхом до розвитку для молодої людини. А раптом Ви є майбутнє Світило науки?
ВРАЖАЮЧА ІСТОРІЯ
Історія Ягеллонського університету цікава і глибока, тісно переплітається з історією самої Речі Посполитої. Його було засновано у 1364 року Казимиром Великим під назвою Studium Generale (потім Akademia Krakowska, пізніше Szkoła Główna Koronna, у IV столітті – Ягеллонський університет). Легендами оповитий період, коли навчальним закладом опікувалась королева Ядвіга (що носила чоловічий титул короля Польщі – цікавий прецедент в європейській історії), донька Казимира. Відомим фактом є продаж Ядвігою усіх своїх коштовностей – на отримані гроші вона збудувала корпус для університету, також вона заповіла усі свої заощадження на розвиток польської освіти. Справді, вчинок Королеви!
Розквіт Ягеллонського університету припадає на Середні віки – Краків стає центром наук завдяки математиці, астрономії, алхімії та географії, що викладались ту на високому рівні.
Складна історія Польщі відображається й у історії Ягеллонського університету. «Другий» золотий вік при Австро-Угорщині, якому сприяли реформи Гуго Коллонтая (Hugo Kołłątaj) та впровадження вивчення природничих наук тривав майже до Другої Світової війни. Власне, між двома Світовими війнами Польща здобула незалежність. Важкими були часи гітлерівської окупації, університет закрили, багато викладачів було кинуто в німецькі концтабори (трагічна лекція-пастка оберштурмбаннфюрера Мюллера є дуже сумною історією для університету), багато загинуло від рук НКВДистів.
Радянські часи не принесли суттєвого полегшення. Партія примусила зняти корону з польського орла – герба Посполитої, та й Коронований університет дратував Москву своєю величчю. Отож, «рука Москви» почала порядкувати в Ягеллонському університеті на свій розсуд – безкомпромісний контроль влади «совєтів» та КГБ примусив звільнитися та залишити науку багатьох достойних мислителів свого часу. Професура постійно влаштовувала показові знаки протесту проти примусового членства в компартії – чого лише варті Святі Меси в університетському костелі! Комунізм не зміг перемогти католицьку віру, і це доводило до шалу усіх надзирателів з КГБ. Такі події звертають увагу на гасло Ягеллонського університету — Plus ratio quam vis (Розум попереду сили), що влучно підкреслює перемогу освіти над будь якими проявами тоталітаризму. Звільнення від радянського гніту – початок новітньої історії Ягеллонського університету, новий виток у розвитку і розквіту.
ЯГЕЛЛОНСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ СЬОГОДНІ
Всесвітньо відома перлина польської та європейської освіти сьогодні пропонує якісну освіту, престиж якої важко переоцінити. Старовинні Колегіуми розташовані у самому центрі Кракова, тут розміщуються здебільшого класичні факультети. Це не лише храми науки, що є символом глибинних наукових традицій університету Корони, а й популярна туристична атракція, адже Колегіум Маюс, музей університету, є надзвичайно популярним місцем серед гостей міста. До ювілею університету було збудовано сучасний кампус, що знаходить в 20 хвилинах автобусом від центру міста, ця споруда є втіленням сучасності Ягеллону, який, незважаючи на свій поважний вік, є лідером інновацій і модерних тенденцій в освіті.
Чудові бібліотеки, матеріально-технічне забезпечення європейського рівня, іменитий викладацький склад, неперевершений науковий потенціал – це все приваблює сюди студентів з усього світу.
Сьогодні Яґеллонський Університет складається з 15 факультетів, включно з Collegium Medicum UJ.
- Факультет юриспруденції та адміністрації (Wydział Prawa i Administracji)
- Філософський факультет (Wydział Fiłozofii)
- Факультет фізики, астрономії та прикладної інформатики (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej)
- Історичний факультет (Wydział Historyczny)
- Філологічний факультет (Wydział Filologiczny)
- Факультет полоністики (Wydział Polonistyki)
- Факультет математики та інформатики (Wydział Matematyki i Informatyki)
- Факультет хімії (Wydział Chemii)
- Факультет біології та наук про Землю (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi)
- Факультет управління та соціальної комунікації (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej)
- Факультет міжнародних і політичних досліджень (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych)
- Факультет біохімії, біофізики та біотехнології (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii)
- Лікарський факультет (Wydział Lekarski)
- Фармацевтичний факультет (Wydział Farmaceutyczny)
- Факультет наук про здоров’я (Wydział Nauk o Zdrowiu)
В університеті при кафедрі полоністики вже 45 років функціонує Szkoła Języka i Kultury Polskiej w świecie (Школа польської мови та культури для іноземців), або «зерувка», що користується великою популярністю у молоді з цілого світу – адже де ще так можна вивчити польську мову та пізнати культуру як не в стінах колиски польської освіти?
Університет пропонує багато англомовних програм, а також навчання німецькою мовою з отриманням подвійного диплому з напрямку менеджмент. Це спільна програма Консорціуму Ягеллонскьго університету та бізнес школи Ройтлинського університету у Німеччині (ESB Business Schol Reutingen University).
Серед випускників Ягеллону особистості, які міняли світову історію своїми винаходами, громадською діяльністю, це відомі письменники, вчені та просвітники. Ян Длугош, Микола Коперник, Франциск Скорина, Кароль Войтила (папа Іоан Павло II), Станіслав Лем, Кшиштоф Зануссі, Норман Девиш, Вислава Шимбровска, Анджей Фрич Моджевський, Василь Стефаник – це лише невеликий перелік знаних вихованців Ягеллону.
Бути студентом Ягеллонського університету — це справжнє досягнення для молодої амбітної людини. Стати випускником університету Корони означає мати перевагу в кар’єрному старті, адже диплом Ягелону приваблює роботодавців у цілому світі, оскільки репутація королівської освіти бездоганна та перевірена!
У 2014 році Ягеллонський університет святкував 650 років з дня заснування! www.650.uj.edu.pl
- Інформація
- Бакалавр
- Магістр
- Безкоштовно
- English
- Інженер
- Deutch
- Спеціальності
- Вступна кампанія
- Дозвілля
- Фото и видео